averyortega18
averyortega18 averyortega18
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 15-01-2021

Answer: $8.50

Step-by-step explanation:

Divide $22.10 by 2.6

Answer Link
berinyusara
berinyusara berinyusara
  • 15-01-2021
Answer is 8.50 dollara
Answer Link

Otras preguntas

List the names of the people that hold the following positions of government. After you have filled in all the position. Choose three and provide a short biogra
what are 2 examples of religion in the Roman Byzantine ?
Which of the following is not an element of fiction addressed on the graphic organizer? A. theme B. plot C. character D. setting Please select the best answ
Find the savings plan balance after 18 months with an APR of 6% and monthly payments of $800. Assume an ordinary annuity.
Simplify 3 square root of 20/ square root of 5
If a recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes. How many eggs will you need to make 35 pancakes?
solve the equation x^2=26
should be considered the daily driving limit. A. Six to eight hours B. Twenty-four hours C. No limit D. One hour
A 747 airplane is 762 inches tall how tall is it in feet
Which of the following is a correct formula unit of an ionic compound? CCl3 Mg2S Na(NO3)2 NH4Cl