ameenahready
ameenahready ameenahready
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Diana buys 7 cups of orange juice. Each cup of orange juice cost $0.81. How much does diana spend?

help pls

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 15-01-2021

Answer: $5.67

Step-by-step explanation: Multiply

Answer Link
miso9141
miso9141 miso9141
  • 15-01-2021

Answer:

$5.67

Step-by-step explanation:

Since Diana bought 7 cups of orange juice and each cost $0.81, you just need to multiply $0.81 by 7.

Answer Link

Otras preguntas

Change these sentences into passive Naman writes his homework​
Can someone help me out with this one? + add an explanation on how you got the answer? Thanks!
why river basins are perfect for human? explain it.​
The figure of speech that uses like or as to compare two unrelated subjects is called _____
How do people get natural dye.?I am thinking that are from trees but I am not sure pls help me​
If you were given the opportunity to choose the members of your rular municipality, what type of candidate would you choose?​
What is one difference in the Walt Whitman and Emily Dickinson poems you read? A. Dickinson is always the speaker, but Whitman creates different speakers B. Whi
Suppose a function f has an inverse. If f(2)=6 and f(3)=7, find: f^-1 (f(3))
what is this expression in simplest form? x^2+x-2/x^3-x^2+2x-2
Which replacement corrects the spelling error in this sentence??