Seudónimo Seudónimo
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

can i get some help and a good explenation
Write a unit rate for the situation.

$12.50 for 5 ounces


? per ounce

Respuesta :

Easyquestions52
Easyquestions52 Easyquestions52
  • 15-01-2021

Answer:

The correct answer is $2,50

Step-by-step explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

Answer Link
catherinevsolis catherinevsolis
  • 15-01-2021
For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer
Answer Link

Otras preguntas

hii can you help me with my French​
Someone please help me
Improvements in muscular strength will not affect muscular endurance. Please select the best answer from the choices provided. T F
Which of the following was NOT an impact of the Reformation? * Creation of universities and schools Widespread warfare in Europe Decreased literacy Catholic chu
The equation for the class
i neeed hellppppp plzzz
americaamerica america
vertical gate in an irrigation canal holds back 12.2 m of water. Find the average force on the gate if its width is 3.60 m. Report your answer with proper units
what were some of the Deng Xiaopings's economic reforms?
Does anybody here speak Persian if not PLEASE do not answer?