nnkmarie
nnkmarie nnkmarie
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
$11.40 for 6 gallons

Respuesta :

haydenlt2017 haydenlt2017
  • 15-01-2021

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

Answer Link

Otras preguntas

how does a direct democracy work?
According to Lincoln's 10 percent plan, new state governments had to do all of the following except: be republican in form recognize the emancipation of black p
How do "we the people" have final authority over the government of the United States?
Ana is thinking about putting $200 in a savings account that earns 4% interest compounded semiannually. She wants to keep that money in the account for 2 years.
What are some differences between mixtures and compounds?
who do you think had the greatest impact on American history and why?
Martin decided to buy 3 bags of grapes weighing 4 1 5 pounds each. How much did all 3 bags of grapes weigh?
what is the minimum value of the function g(x)=x^2 - 6x-12
In the poem Song of Becoming the reader can most likely conclude that the central conflict in the poem is a dispute over what
Words on this photo plz awnser