chnllcastaneda chnllcastaneda
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Respuesta :

fadyahabash
fadyahabash fadyahabash
  • 14-01-2021

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

Answer Link
audreywebster235 audreywebster235
  • 14-01-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

Answer Link

Otras preguntas

How would weather reporter read 0.103 meter?
how how many 25s are in 300
A ray of light strikes a mirror. The angle formed by the incident ray and the reflected ray measures 90 degrees. What are the measurements of the angle of inci
how can you rounded 2605 to the nearest hundred
if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
What roles do proteins play in organisms?
If 2x+ 3y = 55 and 4x= y+ 47, find x − y. Can you please explain with some details?
A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls
At summer camp the ratio of boys to girls was 7:2 If there were 21 boys how many girls were there?