archerchristen7
archerchristen7 archerchristen7
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mya bought 6 slices of bread for $2.40 at her local grocery
store. How much would a package with 10 slices cost at the price
per slice?

Please hurry

Respuesta :

strow776 strow776
  • 14-01-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

First I divided 2.40 by 6 and got 0.4 and then I multiplied 0.4 times 10 and got 4 dollars.

Hope this helps

Have a great day

Answer Link

Otras preguntas

what are three limits or exemptions listed in the bill of rights
Select all that are terms of the algebraic expression 4a2b - 16ab2 + 32a2b2. A. 16a B. 4a^2b C. -16ab^2 D. 4ab E. 32a^2b^2 F. 32
A concrete truck loaded with concrete weighs about 30 tons. About how many pounds does the loaded truck weigh? Show your work.
what is the settings of sir gawain and the green knight
does fungi body consists of a tangled web of filaments.
What is the main reason the Earth is warmer at the equator than at the North and South Poles?
To combat wartime inflation, the US government did all of the following EXCEPT ... a. Raise and extend the income tax b. Impose wage and price controls c. Encou
Mr smith has 50 papers. He graded 38 papers, and he had a scholar grade the rest. what percent of the papers did each person grade?
What is the name of the offensive that even though it was an american victory changed public opinion on the war in vietnam? Tet Offensive Linebacker 1 Lineback
When was the revolution war? a.1775 b.1785 c.1678 d.1945