tymarion145 tymarion145
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper? Buying 3 cans of bake beans at 1.50 each or a triple pack for $5

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

Buying 3 cans individually.

Step-by-step explanation:

If you bought 3 cans for 1.50 it would be 4.50.

If you bought a triple pack it would be 5 dollars.

So 4.50 is less than 5 dollars.

Hope this helps!

Answer Link
mysteryheart1013 mysteryheart1013
  • 14-01-2021

Answer:

The 3 cans of beans at 1.50 each would be cheaper than the triple pack for $5.

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50, which is less than (<) 5.

Answer Link

Otras preguntas

A sofa is 8 feet long. In a scale drawing, the sofa is 3 inches long. Find the scale of the drawing.
A 180 ft long board is cut into 3 pieces. The second piece of board is twice as long as the first. The third piece of board is six times as long as the first. W
Justin wants to use 376ft of fencing to fence off the greatest possible rectangular area for a garden. What dimensions should he use? What will be the area of t
9.59 divided by 18 equals what?
Is anger a adjective or noun
870 is 30% of what number
The school is 3.65 miles from tonyas house and 1.28 miles from jamals house. How much farther from school is tonya house then jamals house explain how you can u
Using 6 as one of the numbers, write a fact family with only two facts.
Landon and Keira are preparing refreshments for a party. To make fruit punch, they will mix 2 gallons of grape juice with 1 cup of lemonade and 6 ounces of pine
what is 20% of 145 is what number