artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kris bought a 6 pack of water bottles for $4.79. Find the unit rate to the nearest cent.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Kris bought a 6 pack water for =4.79$

So,

1 unit of water bottle =[tex]\tt{\dfrac{4.79}{6}=0.798333....=0.80\$ }[/tex] ⠀

Answer Link

Otras preguntas

Helppppppp plzzzzzzz !!!!!
When interpreting a poem, look for words that seem contradictory or out of place. True False
Can you explain the problem with the statement "The somatic nervous system controls mainly involuntary activities" to me?
Classify the triangle by it's angels and sides. Explain how you knew which classifications to use. 8, 70 degrees, 11, 45 degrees, 12, 65 degrees.
6 ÷ 2 · 6 + 1 = 3/7 1.5 19
Which character from American Born Chinese is an example of a protagonist? A. The monkey king B. The jade emperor C. Tze-yo-tzih D. Ao-kuang
Define incentive. Provide an example of a financial and a non financial incentive....
Anybody know this ???
Fact or Opinion: A compass is marked with cardinal and secondary points. Fact or Opinion: The cardinal points on a compass are north, east, south, and west.
I WILL MARK BRAINLIEST Here is a graph of a linear function right equation that describes the function