lorianngarcia
lorianngarcia lorianngarcia
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the unit rate from the word problem.

Joe went to the store and bought 3 pieces of candy for $0.75. What is the unit rate?

Respuesta :

Crispjalecia
Crispjalecia Crispjalecia
  • 14-01-2021
What you would do is divide the 3 pieces of candy by $0.75 and that should give you $0.25 which is the unit rate , because each piece of candy is $0.25 that is how much it is for one . When finding the unit rate you are finding how much something is for the price of on
Answer Link
CresentOverLord CresentOverLord
  • 14-01-2021
It is 4 because when you divide 3 by 0.75, you would get 4
Answer Link

Otras preguntas

Sabine drew two points on a number line. Which inequality is true?
what do a sunflower and a lion living 50 years ago have in common
How to know if I have a toxic relation with my parents??? ☠️no links, no text....​
find the area of the right triangle. ​
( (-2) ^-3) ^2 Simplify and evaluate where necessary
Help me please thank you due tomorrow
How do visual elements enhance the sense of objectivity.
Find the original price of a pair of shoes if the sale price is $168 after a 20% discount A. $210 B. $840 C. $93.20 D. 336
1.Show that the statement p: “If x is a real number such that x3 + 4x = 0, then x is 0” is true by (i) direct method (ii) method of contradiction (iii) method o
RELATIONSHIP BETWEEN BEHAVIORAL PROBLEMS AND CRITICAL THINKING