Personwhoshipsennard
Personwhoshipsennard Personwhoshipsennard
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?

Respuesta :

fxmoussii fxmoussii
  • 13-01-2021

Answer:

18.72

Step-by-step explanation:

cost of four cartons = $ 5.76

cost of one carton = $ 5.76/4

cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13

=$ 18.72

Answer Link
Oofor
Oofor Oofor
  • 13-01-2021

Step-by-step explanation:

Cost of four cartons: 5.76

Cost of one carton: 5.76/4 times 13.

Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*f(x) = x2 + 1 g(x) = 5 – x
Please help :( real quick
SOLVE THE EQUATION BY COMPLETING THE SQUARE!!!!! HELPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!
El pantalón que compró Carlos es de Armani. ¡Qué _________! A. colectivo B. ché C. fiaca D. bárbaro
8. The number of pies sold by the Chipper Bakery is of the number of cookies sold by the Yummy Cookie Company. If both businesses sell 16 more of items, the Chi
Calculate how many minutes are there in two years...
8. The number of pies sold by the Chipper Bakery is of the number of cookies sold by the Yummy Cookie Company. If both businesses sell 16 more of items, the Chi
A sample of an uranium compound is found to be losing mass gradually. Explain what is happening to the sample.​please help. :,)
Please associate the verb forms in column A to the sentences in column B.
4. Choose the statements that CORRECTLY describe a physical feature found in Georgia. - The Okefenokee Swamp is found in southeastern Georgia. - The Fall Line s