avahouze05
avahouze05 avahouze05
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-yard roll of aluminum foil costs $1.71. What is the price per foot?

Respuesta :

mytinytot1990
mytinytot1990 mytinytot1990
  • 13-01-2021

Answer:

.19 ¢

Step-by-step explanation:

1.) Multiply

There are 3 feet in one yard. And there are 3 yards. So,

3 x 3 = 9

2.) Divide

1.71 ÷ 9 = .19

3.) Check answer

.19 x 9 = 1.71

So it cost .19¢ per foot.

Hope this helps you out : )

Answer Link

Otras preguntas

If a 35 ft rope is cut into two sections with one section 6 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
Is economic equality an attainable goal?
What are some key words to use in writing and evaluation?
let f(x)=x^2 - 16. find f^-1(x).
3x+4y=17 solve for y.
Is velocity related to momentum
Why are chloroplasts absent in epidermal cells ?