jpatalinghug08
jpatalinghug08 jpatalinghug08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

jennifer bought 2 1/2 pounds of ham for $9.50. how much did she pay per pound?

Respuesta :

icarlyfan icarlyfan
  • 13-01-2021

Answer:

3.80 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
jaylafernandezzzz
jaylafernandezzzz jaylafernandezzzz
  • 13-01-2021

Answer:

The answer is $4.75.

Step-by-step explanation:

Turn 2 1/2 into an improper fraction.

It'll be 4/2.

Then divide - $9.50 ÷ 4/2

The answer is $4.75.

To be sure, you can multiply 4.75 x 2 which equals 9.50.

Answer Link

Otras preguntas

Find the circumference of a circle with diameter, d = 28cm. Give your answer in terms of π.
PLEASE HELP ME!!!!!!!!
Can somebody give me a detailed equation for this angle, I already have some but i need more thank you.
Please someone help me out FRENCH CLASS ASAP I WILL GIVE OUT BRAINKY
Find the slope of the line that passes through (1, -2) and (0,-4).
A. How have laws, policies, and systems developed to enforce the enslavement of black Americans before the Civil War influenced laws, policies, and systems in y
fill in the blank so that the ordered pair is a solution of the equation . please help with this question i will mark you brainliest !
what if you have an 66% in a class and you fail your final exam that is 15 % of your grade, then what percentage would you have after your final exam?
Which value of x satisfies the inequality below? 1 3/7 < x
help finding volume