niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

Can somebody help me
The June 30, 2021, year-end trial balance for Askew company contained the following information: Account Debit
Rewrite the above passage in modern language so that today's reader may more easily understand Stanton's intent.
what is biblical theology​
Arithmetic Sequences Find the missing term. . . . 14, __, 28, . . .
On July 1, 20X1, Georgia Inc., which uses UOP depreciation, purchases a machine for $16,000; the company estimates that the machine will have a useful life of 1
The average daily volume of a computer stock in 2011 was μ=35.1 million​ shares, according to a reliable source. A stock analyst believes that the stock volume
Please help with the page below
Find the equation of a line that is parallel to y = x + 1 and passes through the point (3,-4). Give your answer in the form y = mx + b.
m^(2)-n^(2)+6n-9 Please factor this out completely and help me