zoegreen807 zoegreen807
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nikka has $20 to spend on school supplies. After buying 25 pencils, she has $16.25 left. How much did each pencil cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-01-2021

Answer: 15 cents

Step-by-step explanation:

20-16.25 tells us she spent 3.75 on pencils than divide 3.75 by 25 and you get .15 aka 15 cents

Answer Link

Otras preguntas

Help help help help help help help help help help help help help
(5pg)3=125pg. Is wrong or correct
50 Points to correct answer!!! what is the average rate of change from 2 to 9 of the function represented by the graph?
on what factors the Modern Periodic Table is different from that of the Mendeleev's periodic table?Write any two reasons. ​
help me please 6(9 + 5x) = 54 +
Help help help help help help help help help help help help help
Two advantages of secondary tissues?
how can the government promote industrial development in south africa?​
1) This image from the outside of a building suggests an Islamic design because of
EASY! Check my work and fill in the blanks!