erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Abdul is x years old. His father is thrice as old as him. 10 years ago, Abdul's father was 5 times as old as Abdul was. Which of these equations can be solved t
The median of first five natural number is
Evaluate (4/9) raise to power -1/2
Write a division number story with an answer of 1/3
Evaluate (4/9) raise to power -1/2
which of the following did leonardo da vinci sketch?
Freezing products kills bacteria, A. True B. False
A block of mass 20 kg lying on a rough horizontal surface is pulled by a force F acting at an angle 60 with horizontal . For wha value of F, the block will just
what was discovered in 2010 that helped scientists figure out who tuts parents were
ribosomes consist of ________ separate subunits that come together as part of the initiation process and dissociate immediately after termination. a) two b) thr