aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

The final velocity, v, of an object is related to its initial velocity, u, its acceleration, a, and its displacement, s by the following formula: v² = u² + 2as
What is the shorthand electron configuration for Uranium?
(b) Annette has some money in two denominations only. Fifty shillings notes and twenty shilling coins. She has three times as many fifty shilling notes as twen
Which expression does not factor? M^3+1 M^3-1 M^2+1 M^2-1
28. Some boys were seated around a circular table. A bag of 41 sweets was passed around the table, starting from Ali. Each boy took the same number of sweets. W
28. Some boys were seated around a circular table. A bag of 41 sweets was passed around the table, starting from Ali. Each boy took the same number of sweets. W
What is the size of ABC shown in the above figure
how long does it take for the ball to travel 20 yards to the wide recevier if they are running 21 mph and the ball weighs 15 ounces
5 Using the formula for the volume of a cone, express r in terms of V, h, and .
Anthony spent ½ of his money on Saturday and ¼ on sunday.what is the fraction of his money is left​