rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following water samples would be considered acidic
Which photographic shot makes the subject appear very small in the frame?
In the united states about ________ of all jobs are in consumer services.
Can someone explain this to me please
Write the equation of the line that goes through the point (2,-5) and is parallel to y-axis
Given the following linear function sketch the graph of the function and find the domain and range. ƒ(x) = -3x + 7
Max has 6 cups of cat food. He uses cup each day to feed his cat.  How long will the cat food last?  Express your answer in simplest form.   A.  days   B
Using a minimum of two sentences, describe how to write the function, f(x) = (x + 2)^2 - 3, in standard form.
Help me with this Latin sentence? Romani putaverunt Vestam ab Aenea in Italiam portatam esse, et eum primum Virgines Vestales delegisse (deligo = choose).
Why are coral reefs home to a huge diverse variety of species? a.coral reefs have all the factors necessary to support plants, predators, and prey. b.coral re