totallynotspooked totallynotspooked
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 3 pens and 6 pencils for $6.60. Amy bought 5 pens and 8 pencils for $10.00. How much does one pencil cost?
Appreciate it :)

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 04-01-2021

Answer:

pen = $1.20,  pencil = $0.50

Step-by-step explanation:

let x = pen

let y = pencil

create system of equations:

3x + 6y = 6.60        [can be simplified to be x + 2y = 2.20]

5x + 8y = 10.00

substitution method:

x = 2.2 - 2y

5(2.2 - 2y) + 8y = 10

11 - 10y + 8y = 10

-2y = -1

y = 1/2

solve for 'x':

3x + 6(1/2) = 6.6

3x + 3 = 6.6

3x = 3.6

x = 1.2

Answer Link

Otras preguntas

Which of the statements about the y-coordinate are true? I. The y-coordinate describes the horizontal distance from the origin. II. The y-coordinate is the fir
The Social Gospel Movement was involved with: rights of blacks women's suffrage political corruption children's rights
What is the main function of conjunctions?
100 is divisible by which whole numbers
Expand and simplify (x-1)(x-1)
what is 0.001 in standard form
−1.5(4−n)+2.8 how to solve this problem
what is a summative analysis
If star my work at 9:30 and i finish at 9:45 how long did i spend on my work
Anybody please help me? I can't improve my english knowledge