brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

how must a projectile be launched in order to maximize its range?
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
Which two things are being compared in the poem?harbors and cities  fog and cats  cat feet and harborsfog and moving
What was the original goal of the Framers when they met at Independence Hall?  How did that goal change?
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
How would you describe the human features of a place?
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
this gas makes up close to one fourth of the air surrounding earth