stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Rosemary had $25 to spend on school supplies she buys four packages of mechanical pencils. After her trip to the store, she only has $1 left. How much should each pack of pencils cost?

Respuesta :

cecilia16cheng cecilia16cheng
  • 11-12-2020

Answer: Each pack of pencils cost $6.

Step-by-step explanation: Rosemary had $25 and was left with $1, so she spent $24 in total for four packages, therefore, you can divide $24 into 4 to find out the individual cost, which is $6.

Answer Link
alp813
alp813 alp813
  • 11-12-2020

Answer:

6 dollars each

Step-by-step explanation:

25-1= 24 and 24÷4= 6

Answer Link

Otras preguntas

What is average of 5,7 and 9?
Does anybody know why capitalism a free-market economy????
What happens to the kinetic energy of a snowball as it rolls across the lawn and gains mass?
True or false multiplying 0.001 is the same as dividing by 1,000?
Under americans second party system whigs stood for
Given m angle 1 = (2x+7) degrees and m angle 2 = (6x-9) degrees, find the measure of each angle if the angles are complementary.
En que mes celebras tu cumpleanos
What type of border would likely have the most protection? a. State b. Province c. National d. City
$420 for 15 tickets = ?
If a is an integer, when is a/b always equal to an integer?