ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

the house of representative has special power
12/100 in simplest form
When France fell to the Nazis in 1940, President Roosevelt issued the first-ever ________ draft. A. wartime B. nationwide C. peacetime D. selective
What was the Iroquois League?
Rings on the scales of some fish show the age of the fish. (1 point)transitive intransitive 2. The electric eel throws a charge of 600 volts. (1 point)transitiv
In which career would you most likely apply concepts from geometry? a. food critic b. social worker c. radio DJ d. computer game designer
how is estimation helpful when dividing multi-digit numbers.
Translate the word phrase into a math expression. 12 more than a number A. n + 12 B. 12n C. n ÷ 12 D. n – 12
How do the symptoms of depression compare to those of attempted suicide?
Scientific method review crossword answers