june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

two primary input computer devices​
How much energy is absorbed when 70g of water is heated from 21°C to 68°C?
The cost of a bag of apples is $2.50. What is the maximum number of bags of apples you can buy for $15?
The sum of two nubers is 39.One number is 3 less than twice the other. What is the number
Select the correct answer. F budy What is the primary biomolecule that cells use for energy? A. ATP B. glucose C. D. NADH NADPH E. oxygen Edhe timi Al die reser
The purpose of grading is to make the earth perfectly flat. Responses False False True True
Como cree que se desarrollaria en la actualidad Honduras, si no se hubieras separado el Estado de la Iglesia?
find solutions to the linear equation y = − 3 x − 3
Please answer 10 points fast!!!!
1. Find SP when: (a) CP=920 and gain = 6% EXE ​