petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Under what circumstances would you file form 1040a? form 1040?
To what extent were the alien and sedition acts a violation of the democratic principles of the American revolution
In the united states​ today, three wants that are especially pressing and are not satisfied are
Professor gliserman is studying the effect of alcohol on response time. professor gliserman will likely find _____ between the two variables.
What is the ph of a solution of 1.0 × 10-9 m naoh (include 1 digit after the decimal in your answer)?
It takes beth 15 min. to walk to school, 1/2 mile away. what is her walking pace?
Which statement is true about a cell wall but not a cell membrane?A: It forms the outer layer of a cell.B: It gives an animal cell its shape.C: It is selectivel
HURRY!!! Analyze one way in which non-European civilizations influence post-medieval Europeans be sure to specific non-European civilization.
Which result is the most likely outcome of the successful actions of an interest group?
How do you identify the speakers purpose