kimtaehyung4 kimtaehyung4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Eli wanted to order candy online. Company A 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50. How much is Company A charging per pound of chocolate?

Respuesta :

Lucccyyyy
Lucccyyyy Lucccyyyy
  • 03-12-2020

Answer: Company A is charging $13 per pound of chocolate

Step-by-step explanation:

32.5/2.5=13= 1 pound

Check:

13*2.5=$32.5

Answer Link

Otras preguntas

A pack of gum costs 75 cents. That is 3 cents less than three times what the pack cost 20 years ago. Which equation could be used to find the cost of the gum 20
What would the answer be for the two questions? because I'm very stuck
what are the specific clues that most clearly distinguish a darwinian explanation from an lamarckian
Why do you think there are no flashlights ,fire, or matches in Ember?Please Answer As soon as possible
the cost C of producing t units is given by C(t)=4t^2+9t, and the revenue R generated from selling t units is given by R(t)=5t^2+t. For what values of t will th
what is the purpose of the nbt test for universities
Help me please I need the answers
After the fall of the Byzantine Empire, the Ottomans took control of the only spice trade route that existed at that time. Europeans began to search for a sea
What is 2,500 divided by 3
i need help with this math problem