jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are true of phases? Check all that apply. A. Solids have more kinetic energy than liquids or gases. B. The particles in a liquid conform
Find the inverse of each function. Determine whether each inverse is a function. f(x)=√x+6
How many monochlorination products can be formed (constitutional isomers only) from the reaction of ch3ch2ch2ch2ch2ch3 with cl2 in the presence of light?
17.- En una caja hay 5 canicas azules 3 canicas rojas y 2 canicas verdes ¿Cuál es la probabilidad de sacar una canica roja?
Given point Y is between X and Z, where XY = 12 and XZ = 48, What is YZ?
What is the reactive power drawn by a motor if the 20 hp motor draws an apparent power of 20 kva?
Determine whether the binomial is a factor of x³+4 x²+x-6 . x-3 .
( 2) a) If the function f(x) = |x| is changed to g(x) = 3|x-1| +3, how is the graph transformed? (left, right, up, down? By how much?) b) On the blank graph, gr
Find the coordinates of P that represent the weighted average of the set of points such that Point U weighs twice as much as point X. W(-3, -2.5) y 8 6 4 -8-6-4
Chen buys 11 books for $77. Each book has the same price. What is the price of each book? Show the multiplication or division fact you used to solve the problem