rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Alex wrote 103.903 in expanded form as 100+3 x 1+9 x 1/100 +3 x 1/1000. Explain his mistake then tell how to correct it.
Weightlessness is experienced by an astronaut in space. This means that the astronaut's muscles have to be stronger to move his body or lift other objects. True
Dexter has 44 tiles left over from tiling his bathroom floor and he would like to use them to tile the front entrance of his house. Each tile has an area of 9 i
which characteristic is shared by all cells?
which one of these statements would be considered inappropriate in formal writing? a) He reviews the reports of his assistants b) Next, he prepares to conduct
George Rogers clark forced henry Hamilton's surrender at
steroids, cholesterol, and wax are all examples of?
subtract the fractions and simplify the answer 78/9-53/5
why was northern Italy a natural birthplace for the renaissance?
for each question trent gets correct on each quiz, he earns 5 points. he can also earn an extra 15 bonus points on the quiz. which expression shows the total po