doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

360 customers in 30 days unit rate?
Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.
Solving systems of equations by substitution Y=6x y=5x+7
Help please question is in picture xx
Describe how cities brought about change at the dawn of the Renaissance?
graph the linear inequality for y>1/3x -2
Let's assume for a moment that your house uses an average of 16kWh of electrical energy per day. If you could covert  the mass of a 46g golf ball into electrica
1/4 (3x - 16) + 1/4x = 5 and 1/3 PLZ!
In my carpenter shop I make 3 legged stools and 4 legged chairs. I looked at my days output and counted 55 legs and 16 seats. How many stools and how many chai
A car drives past a pole at 40km/hr. Describe the motion from the point of view of a) the car, and b) the pole. Thanks in advance!