bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

The body breaks down food into nutrient molecules during _____. digestion absorption salivation peristalsis
I need assistance with question 7
You roll a number cube once. What is the theoretical probability that you roll a 5 or 2? Enter your answer as a simplified fraction. The probability that you ro
What are short and long term effects of the African independence movements
What countries participated in World War II? (label them as allied powers or axis powers) (12)
The Upper Tier has a current debt-equity ratio of .52 and a target debt-equity ratio of .45. The cost of floating equity is 9.5 percent and the flotation cost o
help me i dont understand
how much does ability determine success?
Why are some people mean?
What does the oldest sheep think about how Wilbur actsin the morning?O 1. Wilbur is acting proud.O 2. Wilbur is acting selfish.03. Wilbur is acting foolish.04.