mikasua092
mikasua092 mikasua092
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 rolls of paper towels for $5.00. how much is the cost per roll ?

Respuesta :

gemmawithag34
gemmawithag34 gemmawithag34
  • 01-12-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

cuz 5 divided by 4 is 1.25

douple check - 1.25 times4 is 5!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

If we divide the amount it costs for 4 rolls (5), by the amount of rolls bought (4), we get 1.25, which is the correct!

Don't do 4 divided by 5, or you would be saying 5 rolls bought for 4 bucks!

Answer Link

Otras preguntas

What's the scientific notation for 420
Who is Governer of FL?
Why did Mao Zedung get involved in the Korea War?
mr. Robbins has $2,730 in his checking account and $11,019 in his savings account. Round to the nearest hundred and add to find about how much money he has in b
a man hits a golf ball (0.2kg) which accelerates at a rate of 20 m/s what amount of force acted on the ball
Which characteristic do ferns have that mosses do not?
Population growth impacts areas in a variety of ways. What impact does human population growth have on water resources? Population growth causes a decrease in w
The leg's force forward on the foot= 500N The foot's force forward on the ball= 500N The ball's force back on the foot= 500N What is the net force on the ball?
As the wavelength increases, the frequency (A) decreases and energy decreases. (B) increases and energy increases. (C) decreases and energy increases. (D) incre
how did john adams change the world