udnicottabelle
udnicottabelle udnicottabelle
  • 12-10-2016
  • Business
contestada

If a case of 24 cans of peaches costs $7.50, how much does each can cost, to the nearest cent?

Respuesta :

LoLo1416 LoLo1416
  • 23-10-2016
$7.50 divided by 24= 0.31
Answer Link
amniotecardamom
amniotecardamom amniotecardamom
  • 18-11-2019

Answer:

31 cents

Explanation:

To answer this question, you need to calculate the unit value of each can. This is a simple calculation, which consists of dividing the total price of the box, $ 7.50, by the total of peach cans that make up the box, 24 units.

Thus we have: $ 7.50 / 24 = $ 0.31

So each can of peach costs 31 cents.

Answer Link

Otras preguntas

what number is halfway between one sixth and five ninth
How is a compound sentence formed
How many protons, electrons, and neutrons are in I- and Li+ ?
A number multiplied by itself and then by itself again gives 1000. What is the number?
16.1 is what percent of 70
I don't understand 6k-6k+8-12k
I don't understand 6k-6k+8-12k
what is a Soviet-aligned nation in the Americas during the Cold War was
A car rental agency advertised renting a car for $23.95 per day and $0.28 per mile. If Brad rents this car for 2 days, how many whole miles can he drive on a $2
Five more than twice a number is 17.