gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

If the price of a computer was decreased from $1,000 to $750, by what percent was the price decreased?
what is speedwriting?
If r = 9, b = 5, and g = −6, what does (r + b − g)(b + g) equal? F. −20 G. 0−8 H. 0 8 J. 19 K. 20
4b×3b-2b=102 what is b
Rex is four times as old as Ted. If the sum of their ages is 30, how old is Ted? A: 5 B: 8 C: 10 D: 6
On a real number line, x = -4 and y = 7. What is the length of the line XY? A: 11 B: 3 C: -11 D: 7
why is it important to fight for your rights
what does it mean to 'stay the course'?
In a group of 10 students, 7 are 13 years old and 3 are 17 years old. What is the average (arithmetic mean) age of these 10 students?
Two mechanics worked on a car. The first mechanic worked for 10 hours, and the second mechanic worked for 5 hours. Together they charged a total of $725. What w