Seudónimo Seudónimo
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Victoria has 2.50 pounds of bell peppers and the cost is $1.25. What is the price for 1 pound of bell peppers?

Respuesta :

Poltergeist
Poltergeist Poltergeist
  • 13-02-2020

Answer:

The price of one pound of bell peppers is $0.6.

Step-by-step explanation:

This problem is equivalent to the following:

"if 10 oranges cost $20, how much does 1 orange cost? "

and the answer to that question is:

price of 1 orange  = $20/ 10 oranges = $2 per orange.

Put simply, we divided the total price by the total number of items, and we shall do the same thing for the case of bell peppers:

price of 1 pound  = $1.25/ 2.5 pounds = $0.5/ pound.

The price for 1 pound of bell peppers is $0.5.

Answer Link

Otras preguntas

two word phrases for each expression t+32
Which feautre must a nation have to be considered a democary?
Answer QUESTION no . 7 and 9 Also explain how will you find
There are many food carts near Mark’s university. Mark and his friends regularly buy hot dogs from Jeff’s cart. Recently, Andrea opened a business selling two-f
The sales tax on a $350 iphone is $22.75
Carbon monoxide poisoning can result from breathing a.) exhaust fumes from automobiles b.) fumes from chemicals
A rock is defined as A.any hard aggregate in the earth B.an aggregate of minerals without specific chemical composition C.a substance made of just one chemical
The conquest of areas in Egypt and the Middle East increased the flow of which product into Rome? grain olive oil wine marble
Energy/question somebody help please
(3/5t+2/7)(3/5t-2/7)