gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

If you work 4 days a week from 7:30-4 how many hours per week is that? And you make $10 an hour how much money for the week is that?
When do the finches on the Galápagos Islands learn their songs? From whom do they learn their song?
Conjuguez le verbe apprendre pour compléter la phrase Nous a0 le français.
32° 15' 66" is the same as Round to the nearest hundredth of a degree.
What is a dissociative disorder?
plz help me!!!!!!!!!
Parker plans to buy boxes of tissues at $12 each and bowls at $4 each for his restaurant. 1)Write an algebraic expression to find the total cost of the tools if
We can determine the velocity of a wave when given the frequency and the
Cite the Scriptural reference of the quoted verse: _____ "A man rejoices in giving the right answer, and a word spoken at the right time-how good it is!
Which animal type provides an example of a late loss survivorship curve? a. small songbirds b. annual plants C. many fish d. most elephants e. many insects