beairsq beairsq
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost?

Respuesta :

editswithaaa editswithaaa
  • 13-11-2020
$32
If 2.5 pounds of strawberries cost $10, 8 pounds of strawberries cost: $32. Explanation: 8*10/2.5=32
Answer Link

Otras preguntas

Although a computer is not alive, it shares which fundamental property of life?
f(t)=10t2+5t+1 . Find the value of t for which the tangent line to the graph of f(t) has slope 1.
solve the equation -0.5x = -4.3
Which expression results when the change of base formula is applied to log4(x+2) ?
34 days to 2 weeks the ratio is
Find the square. (4m − 4)2
Which of the following best describes how the Articles of Confederation allowed Congress to protect the new nation? Select one: a. The States created individua
Psychologists who counsel students, perform assessments, who help teachers, school administrators, and parents understand how children learn and develop are kno
4.07 Litre+1 1/5 litre+0.1litre= milliltrecan someone help me?
A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 8 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $18 . For 2 pounds of almonds