emeralddasia emeralddasia
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought a 5-pound bag of flour for $7.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)

Respuesta :

gogostudyrightnow
gogostudyrightnow gogostudyrightnow
  • 16-11-2020

Answer:

7.95 divided by 5 times 16 so 7.95 divided by 80= so about 10 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are some equivalent fractions for 1/20
Evaluate −3x+5y when x=16 and y=14. Write your answer as a fraction in simplest form.
The technologies of evaporative cooling and air conditioning have had all of the following consequences in Dubai except __________. a. population growth b. re
The tendency to view one's own culture or group as superior to others.
Simplify 48 ÷ ((2+6)-2)-1 A.)-12 B.) 2 C.) 3 1/5 D.) 3
Two fractions have the same numerator but different denominators. Is the factors with the greater denominator greater than or less than the factors with the les
Which of the following statements describes how a heat pump works? 1. The heat pump decompresses gas to warm and cool air. 2. The heat pump compresses gas to wa
In the past five years, 30 percent of the worlds newly discovered oil reserves have come from? a. the Cape of good hope b. the gulf of Aden c. central Africa
What percent of 520 is 52
commituvie property?