unicorn11908
unicorn11908 unicorn11908
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 bags of sugar if 3 bags cost $5.25 and the unit price for each bag is the same.

Respuesta :

neleki neleki
  • 13-11-2020

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

5.25/3 = 1.75

1.75 x 2 = 3.5

Answer Link

Otras preguntas

how to find the area of the 45-45-90 triangle with a hypotenuse of 24?
A triangle has two sides of length 5 and 12. what value could the length of the third side be? More then one can be correct. a.7 b.5 c.19 d.17 e.11 f.9
Find the unknown side of the right triangle. Round to the nearest thousandths. One side is 9yd, the other side is 12 yd.
four bells toll after interval of 8,9,12 and 15 minutes respectively if the toll together is 3 pmwhen they will toll together.
if f (x)=0 what is f (x)=9x^2+4x+9
At the dog park their are several dogs with their owners. Counting heads, there are 12, counting legs, there are 38. How many dogs and owners are there?
What did Henry Stanley do to help king leopold 2 of Belgium?
Find the value of sec 38 ° to 4 decimal places. a. 1.6243 b. 0.7880 c. 0.6157 d. 1.2690
Complete the following item based on the given information. The volume of a box(V) varies directly with its length(l). Using k for the constant of proportionali
Write equation for the ellipse with foci (9,0) and (-9,0) and endpoints on the verticle axis of (0,2) and (0,-2).