001361124
001361124 001361124
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

which is less expensive per ounce, 16 ounces of colby cheese for 7.75 or 24 ounces of american cheese for 10.25.

Respuesta :

jocelynmataa
jocelynmataa jocelynmataa
  • 13-11-2020

Answer:

16 ounces of colby cheese

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the molarity of a solution made by putting 55.8 g of nano3 into a beaker and diluting to 2.50 l.
what is the graph of the function f(x)=-x^2+4x+6/x+4
At the end of the 19th century, the concept of Manifest Destiny was used to justify U.S. expansion into which of these places?
Barbara has curly hair. Her genotype for this trait is CC. What do you infer from this? The two alleles of the gene are homozygous dominant. The two alleles of
Jared has two dogs, Spot and Rover. Spot weighs 75.25 pounds. Rover weighs 48.8 pounds more than Spot. How much does Rover weigh?
What is Amy's number
Andy's total bill for lunch is $20. The cost of the drink is 15% of the total bill and the rest is the cost of the food. What percent of the total bill did Andy
You have 10 coins in a jar, 3 pennies, 5 quarters and two dimes. if you take out 3 quarters, 2 pennies and 2 dimes, how much cents do you have left?
How to determine number of electrons lost or gained?
The price of a house is originally listed at $225,000. The owners are having a hard time selling it and decide to reduce the price to $191,250. What is the perc