Seudónimo Seudónimo
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza? I need to know ASAP!!!

Respuesta :

Stell213
Stell213 Stell213
  • 13-11-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

Six sixths in one. six times three equals eighteen.

If correct, please mark brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

Please help me ! Reduced to lowest terms
“Their” and “they” (line 8 refer to which of the following
solve for x use the trig to find angle
if you are a form of an alto cloud, where in the troposphere would you be located? high middle or low
Two number cubes are rolled what is the probability that both cubes land on 1
Suppose that 16 inches of wire costs 48 cents at the same rate ,how many inches of wire can be bought for 39 cents?
Match the angle measures with its equivalent.
Find the two states in the east that share an almost identical shape, then find the two states in the west that share an almost identical shape (Hint: All four
What is the first law of motion?​
The volume of a bottle of water is 950 milliliters. What is the volume of 5 bottles in Liters?