trinityjames24
trinityjames24 trinityjames24
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of carrots costs $11.52. What is the price per ounce?

Respuesta :

sparklyseal
sparklyseal sparklyseal
  • 12-11-2020

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

Just divide it in the future!! :)

Answer Link
uhohspaghettiooo
uhohspaghettiooo uhohspaghettiooo
  • 12-11-2020

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

There are 48 ounces in 3 pounds. Divide 48 by 11.52 to get the unit rate, and the unit rate is $0.24 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the line ?
i need hep with this asap help
[tex]\frac{2x-1}{x-1}-\frac{x}{x+2}=\frac{1}{x^{2}+x-2} \\[/tex] I just need the equation you'd plug into the quadratic formula i don't want the solutions
what is the answer to level 6
3. Which planet, other than Earth, is confirmed to have water on it? MercuryJupiter Mars Venus​
is this a function or no??
The Kingdom of Italy was created in Next
3+4{2[4(x-2)+5]-1}>87
Una tableta de una medicina pesa 4/7 de onza, ¿cuál es el peso de 3/4 de tableta?
If you can buy 600 grams of butter for $5.40, what is the unit price of butter per 100 grams?