Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

1i (be) in Form 2 now.2 My mother(drive) me to school.3 Tigers(belong) to the cat family.4 Kim Chuan(like) to drink mango juice.5 Please(switch) off the fa
An object of mass 25 kg acted upon by a net force of 10 N will experience an acceleration of?
when was Yaradua given birth to​
Jeremy is the team leader of the employees planning to display the company's new product at a big convention. He needs to be sure everything will be ready on ti
A pyramid has cross-sectional shapes, taken parallel to its base, that are ______ to one another. A. equal B. equivalent C. congruent D. similar
HELP History of the holocaust
Please help!!!!I’ll mark you as brainliest!!!!
Greg picks apples to make money over the summer he earns $3 an hour plus $2.50 for each bushel he picks
Given u = 4v – 3t, find(a)the value of u when v = 5 and t = -1,(b) the value of t when v = 2 and u = -10.​
Which of the following was NOT one of Emperor Yongle’s main projects while in control of China? a. Conquer all lands formerly held by the Mongol Empire b. Re-bu