leechengai leechengai
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 yard piece of ribbon costs $10.80. What is the price per inch?

Respuesta :

RimuruXD
RimuruXD RimuruXD
  • 11-11-2020

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

2 yards = 72

10.80 / 72 = 0.15

1 yard is 36 inches. 2 yards is 72 inches. The question wants you to divide $10.80 into the inches that represent the yards. $10.80 / 72 = $0.15

Answer Link
mikemilk2020 mikemilk2020
  • 11-11-2020

Answer:

i would say like 70 cents but sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

(Giving 50 points) why is it important to the story to describe all the parts of the Native American town? A: to explain how it is similar to towns today. B: so
Two biotic factors that compete for biotic factors in a forest ecosystem
Why did the Proclamation Line of 1763 anger many American colonists?
Which angle is coterminal with 140°?​
1. The bottoms of _____clouds typically form at altitudes below 2,000 meters. 2. Dark,low-hanging clouds tend to block out the sun and may produce precipitation
what is the cube root of 27/64?​
. “He had promised to school me in how to beat the barbershops’ three and four dollar price by making up congolene and then conking ourselves.” From the previou
New cells have a _______ mix than parent cell​
Please help!!! Work out the surface area for this solid prism.
Edgar has $30 in an account that earns 5% interest compounded annually. To the nearest cent, how much interest will he earn in 2 years?