prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

4x/9=5/27 what is the value of x
What is not the same as impeachment? * Recall Referendum Candidate Initiative
Find the area of the shape shown below.
WILL GIVE BRAINLIEST
who wanna do my work
What on earth is this :/
Mars orbits the Sun in 1.87 Earth years. How far is Mars from the Sun?
someone give me a cause and effect of the 2nd red scare !! plssss PLEASE!
(Conjugate please) Alberto le explica qué pasó cuando Daniel estaba en el partido de fútbol. Completa la conversación que tienen Alberto y Daniel con el verbo c
Which of the following scenarios would produce the Doppler Effect? Check all that apply. A moving sound source (such as an airplane passing overhead) A moving o