elishamahoney
elishamahoney elishamahoney
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

louis bought 1 1/4 pounds of r0ast beef at $2.00 per pound and 2 1/2 of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

if he bought roast beef for $2 a pound all you have to do is multiply the fraction by the amount to see how much it cost for the roast beef then you do the same for the turkey and add the two numbers together

Answer Link
account473390
account473390 account473390
  • 11-11-2020

Answer:

yum

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help? I need to see work so i can write it on the screenshot and i need the answer
You have only quarters and dimes in your pocket. In total, you have 15 coins. The total value of all of these coins is $3.00. How many quarters and how many dim
use the 2 kg mass to calculate the tension in the string ​
what's the volume of a rectangular pyramid with the height of 5 and a base of 6
Find the area.I will mark the BRAINIEST
What is the area of the figure? A. 44 sq cm B. 208 sq cm C. 192 sq cm D. 256 sq cm
Micheal home is 12 feet below and his mother's home is 12 above sea levelMicheal says their homes are elevations because they are in opposite directions Is he c
(4.5)x = 26 pls help me with this it is multiplication equations
Whats the slope using rise/run?
help and explain how you got it. no trolling or report!