jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Should there be stricter regulations to qualify for Social Security Disability?
Passage 1 "Baking bread is a scientific process. Yeast organisms are activated once they come in contact with warm water. These feed on the sugars in the bread
Meaning for democracy ? I will mark it as the brainliest please answer
What is universal theme? a theme that speaks broadly to human experiences a theme that can be applied universally to members of a certain culture a theme that r
For every O ion, two Na ions are needed to balance charges. Which ratio represents the relationship between Na and O? 1 Na:1 O 1 Na:2 O 2 Na:1 O 2 Na:2 O
A circle has a radius of 5in . find the length s of the arc intercepted by a central angle of 15
Plzzz answer !!!! Answer ASAP plz , would appreciate that
During DNA replication, the original strands are opened and unwound by A. Helicase B. Primase C. DNA polymerase D. Ligase
A group of students performed an experiment to prove the law of conservation of energy. In the experiment, a flask containing water at room temperature was shak
Please help me with biology.ASAP