angie302 angie302
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

Melinda bought 6 bowls of $13.20 what was the unit rate in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
i think it is about 83 cents
Answer Link
AlishaZaman16 AlishaZaman16
  • 01-10-2016
unit rate is basically asking in this problem, how much is the price of one bowl. The price of one bowl in this situation is 2 dollars and 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

Which provision of the Bill of Rights was influenced by the trial of John Peter Zenger? (1) right to bear arms (2) right to an attorney (3) freedom of religion
Is the series diary of a wimpy kid realistic fiction?
A boy pushes his sister on a swing. What is the frequency of oscillation of his sister on the swing if the boy counts 90. complete swings in 300. seconds? (1) 0
what major holidays are in Venezuela
What number is 1/10 the value of 237?
Which is the most common nutrient deficiency in the world? a. iron b. zinc c. copper d. calcium
Electrons in excited hydrogen atoms are in the n = 3 energy level. How many different photon frequencies could be emitted as the atoms return to the ground stat
An electric dryer consumes 6.0 × 10^6 joules of electrical energy when operating at 220 volts for 1.8 × 103 seconds. During operation, the dryer draws a current
After World War II, Germany was divided into four parts controlled by: Great Britain Soviet Union Poland The United States Spain France
what major holidays are in Venezuela