lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

An electrician leans an extension ladder against the outside wall of a house so that it reaches an electric box 28 feet up. The ladder makes an angle of 64 ∘wit
Fourteen children out of a group of 26 like chocolate ice cream. What would be the numerator of the fraction illustrating proportion of children in this group t
Hi mga pare...Nagbabalik ako sa mundo charr​
What were apartheid laws?
If p and q are the roots of 2x²+ 6x = 12 + 4x, and p < q, find q − p​
Rube Goldberg project NEED HELP ASAP
How can the health care professional prepare for working with various age groups?
Plzzz help!!!!!!!!!!!!!!!!
100 points!!!!!! According to the National Institute of Health, ventricular tachycardia is a fast, regular beating of the ventricles that may last for only a f
find the value of x,y,z​