ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

for how many integer values of $a$ does the equation$x^2 ax 8a = 0$have integer solutions for $x$?
Do addictions have connections with relativism
Can i please get some help on this? Thanks
Someone pls help……….
could someone explain number 18?
Developing a shared understanding through communication is complex because __________________. a. everyone interprets the world differently c. learning to commu
Based on the first paragraph of the passage, what inference can you make about the speaker?
How do allegories help us understand the world around us, and how do certain allegories withstand the passing of time?​
plz answer these to ​
How does the executive branch act as a check on the legislate branch in the Texas Government A. The legislate has the power to veto bills signed by the govern.