pumkinwow
pumkinwow pumkinwow
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

the school is able to buy 6 boxes of candy bars for $136.80. each box contains 24 candy boxs. what is the cost per candy box

Respuesta :

vannesamartienz16
vannesamartienz16 vannesamartienz16
  • 09-11-2020

Answer:

0.95 cents per candy bar

Step by step

what I did was

24 x 6 = 144 then

136.80 divided by 144 witch is $0.95

Answer Link

Otras preguntas

katherine spends 1,089.72 each month for rent and supplies to run her salon. If she charges $18 for a haircut how many hair cuts must kathrine do to cover her e
estimate for 412*5.904/0.195any one knw the estimate for this and how to work it out
What Is a Seismometer?
70-q-q-2q=80 We'll this is confusing
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
How do we call a very small video,that is repeating unlimitedely
please give three reasons why a battle would happen in a certain area ? :)
7 facts about water of southwest region
How does a Retinal Scan Work?
Express the exact value of csc 60 degrees with a rational denominator?