RondomPerson21
RondomPerson21 RondomPerson21
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help!

Thank you!

Please help Thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  $0.83 per square foot

Step-by-step explanation:

The rent goes up $250 when the square footage goes up by 300. Then the rate per square foot is ...

  (change in price)/(change in size) = $250/(300 ft²) = (25/30) $/ft²

  = $0.83/ft² . . . . . matches the second choice

Answer Link

Otras preguntas

When changing printer settings, which of the following statements is true? a.It is possible to select local and networked printers, if your computer and networ
Which is the best deal for cream cheese? a. $2.59 for 6 oz b. $2.89 for 8 oz c. $4.29 for 12 oz d. $5.29 for 14 oz?
By 1890, what were the only 2 independent africa countries
Your best friend has the air conditioning set very low at her house. you experienced shivering when you have been there because you were so cold. now as you app
history of Latvia flag
The dog's instinct can most accurately be contrasted to a. the man's overconfidence. b. the man's lack of instinct. c. the man's forgetfulness. d. the man's
What significant role did printmaking play in the art of the period?
True or false germany was the first country to declare war
What is the probability there are exactly 2 customers in line in a two-server model?
Claim The cost of a college education is too high and prohibits a majority of college-age people from attending. Which evidence best supports this claim? A.