taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What does this mean and what is it used for? a+b=c a+e=f c=f Please also tell me if this does not make sense
Pleas explain or show work
help plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz ASAP!!!
I need help with these two problems
The nurse is caring for a patient who is being treated with total parenteral nutrition (tpn. the patient is experiencing chest pain, and the nurse observes shor
5. How does the Pilgrimage to Cythera illustrate the Rococo style?
Read the passage: So not only is the rain barrel water free, but it’s also free of chlorine and minerals so it’s really great for your plants and vegetables. W
find the length of each darkened arc. Leave your answer in terms of pi please help
What was the benefit of interchangeable parts? A) Parts were more durable. B) Parts could be used for different machines. C) Machines could be produced
Write the correct form of the verb indicated in parentheses. A nosotros nos ______________ los lápices. (faltar) (1 point)